Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění, které je obvykle diagnostikováno mezi 18. a 30. rokem života, častěji u mužů. Projevuje se typicky ranní ztuhlostí a bolestí v dolní části páteře a v místě skloubení křížové kosti s pánevními kostmi. Bolest je největší v klidu, zmírňuje se při pohybu. Ohebnost páteře se postupně zhoršuje a předklon se omezuje. Pacienti trpí těžkou únavou. Mohou mít záněty kloubů, záněty duhovky a mohou mít potíže s dýcháním. Výskyt nemoci v rodině zvyšuje riziko u potomků. Člověk, kterému byla diagnostikována Bechtěrevova nemoc, je označován jako běchtěrevik. Viz také ankylóza, spondylitida.

Nemoci z povolání vznikají nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů. Zároveň musí být tato nemoc uvedena v seznamu nemocí z povolání a musí být splněny podmínky, které jsou v seznamu pro tuto nemoc uvedené. Nemocí z povolání se rozumí též akutní otrava chemickými látkami.

Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN) neboli ICD (zkratka pochází z anglického názvu International Classification of Diseases) je celosvětově používaná klasifikace onemocnění, poruch a zdravotních problémů, ale také některých dalších příznaků, situací či okolností. Za zkratkou často následuje číslo (např. MKN-10), které udává verzi této klasifikace.

Pátá nemoc je virové infekční onemocnění, které probíhá většinou bez obtíží. Nejdříve je postižen obličej. Nemoc zpravidla ustoupí i bez léčby a její průběh je bez komplikací.

Chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN je závažné onemocnění plic, při kterém jsou dýchací cesty částečně zablokované a postižený člověk má potíže s dýcháním. Viz také chronický, obstrukce, plíce.

Nemoc z kočičího škrábnutí je lidové označení pro bartonelózu.

Informační systém infekčních nemocí (ISIN) slouží k získávání epidemiologických údajů o výskytu pacientů s infekčními onemocněními (mj. i pacientů s COVID-19). Jde o univerzální systém, jehož účelem je získávání informací o výskytu infekčních onemocnění k posouzení vývoje epidemiologické situace na území ČR, ke sledování zdravotního stavu obyvatelstva a k řízení poskytovaní zdravotní péče. Za účelem sledování onemocnění COVID-19 byly do systému doplněny nové moduly sloužící pro zadávání dat ze strany krajských hygienických stanic, laboratoří a nemocnic starajících se o hospitalizované pacienty. Vznikající data jsou využita jak pro popisnou analýzu situace, tak jako jeden ze vstupů epidemiologických modelů COVID-19 v ČR. ISIN se tak stal ústředním informačním systémem pro sběr dat o výsledcích testů a pacientech s pozitivním výsledkem na přítomnost viru SARS-CoV-2. Statistickou jednotkou v systému je vybrané infekční onemocnění. Hlásí se potvrzené onemocnění, podezření z onemocnění, nosičství, úmrtí. Tyto povinnosti jsou upraveny zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Předmětem hlášení nejsou některá závažná infekční onemocnění sledovaná jinými samostatnými informačními systémy a registry. Jedná se o onemocnění tuberkulózou (dg. A15–A19), infekce přenášené převážně sexuálním stykem (dg. A50–A64, viz sexuálně přenosné infekce) a onemocnění virem lidské imunodeficience (dg. B20–B24). Samostatný informační systém mají také akutní respirační infekce (ARI) a chřipce podobná onemocnění (ILI).

Zaječí nemoc je jiný název pro tularémii.

Šestá nemoc je virové infekční onemocnění, které se vyskytuje téměř výlučně u dětí ve věku od 6 měsíců do 2 let. Jakmile se na kůži objeví vyrážka, nemoc prakticky končí a zanechává doživotní ochranu.

Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí neboli CDC (zkratka pochází z anglického názvu Centers for Disease Control and Prevention) je federální agentura USA, která se zabývá veřejným zdravím na celonárodní úrovni. Jako hlavní úkol si CDC vytyčila ochranu veřejného zdraví a bezpečnosti, a to kontrolou a prevencí nemocí, úrazů a postižení jak na úrovni USA, tak na mezinárodní úrovni. Na úrovni USA se CDC soustředí na infekční onemocnění, patogeny přenášené potravou, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, podporu zdraví, prevenci úrazů a vzdělávací aktivity, jejichž účelem je zlepšovat zdravotní stav amerických občanů. CDC rovněž provádí některé výzkumné aktivity a poskytuje informace o neinfekčních onemocněních, jako je např. obezita či diabetes mellitus. Viz také prevence, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků